Informace

Jak nenaletět

Vážený zákazníku, předkládám Vám několik opravdu základních rad, jak postupovat při objednávce pomníků, náhrobků, jejich částí, příslušenství nebo opravy.

V řemesle platí (u pomníků dvojnásobně), když dva dělají totéž, není to totéž.
Největší chybu zákazník dopouští, když preferuje nejnižší cenu, místo aby hledal dobrého řemeslníka.

Musíte si uvědomit, že pomník Vám má sloužit několik generací. Má dokonce výhody v tom, že nepotřebuje speciální "údržbu" a další investice.

Pokud však opracování, technologický postup, výběr kamene i samotná montáž se provede špatně, jak se dost často stává, může dojít k znehodnocení celého díla a tím spojené další nemalé investice za opravy, úpravy a rekonstrukce!

Nechte si ukázat i mnoho let staré realizované zakázky firmy, u které si hodláte nechat vyrobit pomník a tím vyhodnotili jejich práci, zkušenosti a praxi = reference.

 • všímejte si detailů (leštěné hrany, boky, jak lícují spoje atd.)
 • důležité je i estetické hledisko (sladění barev, nápisů, hřbitovních doplňků...)
 • případně se informujte o serióznosti kamenické firmy u bývalých zákazníků

Jen tak se vyhnete zklamání a dalších zbytečných investic!

Nedoporučujeme zakázku sepisovat hned při první schůzce na hřbitově. Je dobré poznat zázemí kameníka, kde má vybraný kameník či firma svojí provozovnu, vzorkovou prodejnu, dílnu či kancelář.

Cena pomníku se odvíjí:

 • od velikosti pomníku
 • tloušťky kamene
 • a hlavně použitého materiálu - žula, mramor, pískovec, teraco
 • ale také od hřbitovních doplňků, nápisů na pomník a dopravy.

Čím dál častěji jsou zákazníci lákáni na nízké ceny pomníků. Většinou se však jedná jen o jednotlivé díly jako například pouze nápisní deska a podobně i bez nápisů, montáže, hřbitovních doplňků, základu, dopravy a další.

A proto se hlavně zajímejte o konečnou celkovou cenu!

Také čím dál častěji vidíme na hřbitovech firmy, které objíždí hřbitovy a jednotlivé regiony České republiky, nabízejí nejlevnější ceny, ale tyto ceny stejně nedodrží a vždy přeceňují. Tito podnikatelé nemají žádné zázemí, nemají zkušenosti, praxi a jsou pouhými překupníky "na telefon"!!!

Rady pro vás

 • Věnce a věnečky podkládejte igelitem. Vázací drát v přímém kontaktu s deskou, ve vlhkém a deštivém počasí koroduje a na kameni zanechává rezavé skvrny, které zasahují do hloubky materiálu velmi obtížně se pak dostávají z materiálu.
 • Šrouby, které drží skleněné nápisové desky nikdy nedotahujte! Musí mít potřebnou vůli , aby deska v zimě nepraskla důsledkem rozdílných teplot.
 • Pokud se rozhodnete na čištění Vašeho pomníku použít některou z chemikálii, vždy se raději poraďte s odborníkem. Nejčastější chybou je mytí hrobů Savem a polévání vodou. Savo obsahuje soli, které podporují korozi , jejíž následné nabývání způsobuje praskliny, které se neprojeví za rok, ale životnost pomníků se tím zkracuje. Časté polévání vodou vede k obrůstání hrobu mechem. K údržbě doporučujeme vodu s Jarem. A nebo se můžete obrátit na nás, Váš pomník vyčistíme a naimpregnujeme hydrofobizačním roztokem zabraňujícím dalšímu vsakování velkého množství vody.
 • Při pořízení nového hrobu či nápisní desky si rozmyslete kolik jmen budete chtít v budoucnu na pomník připsat. Tuto informaci je nutno nám při objednávce sdělit. Může se to zdát jako samozřejmost, ale je-li na malém náhrobku více rodin, jmen pochovaných a keramických fotografií, pak nepatrně větší písmo může znemožnit zhotovení dalších přípisů.